Türkiye Tüp Bebek'te Dünya 7.si

Türkiye'de 2005'te 20 bin olan tüp bebek sayısı 2007'de iki katına çıktı. Dünyada ise 7'nci tüp bebek pazarı Türkiye oldu.

Türkiye'de, 2007 yılı sonu itibariyle yaklaşık 40 bin tüp bebek uygulaması yapıldığı, yumurtlama ve aşılama işlemleri dahil yaklaşık maliyetin 300 milyon doları bulduğu bildirildi.

Türk Jinekoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, Sağlık Bakanlığı'nın Haziran 2007'de SSK'lıların da Emekli Sandığı ve BAĞ- KUR'lular gibi tüp bebek uygulamasından yararlanabilmesinin önünü açmasıyla, tüp bebek için hastanelere ve özel tüp bebek merkezlerine yapılan başvurularda önemli ölçüde artış olduğunu söyledi.

Devletin, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR ve SSK'lı hastalara tüp bebek tedavisi için bin 150 YTL yardım yaptığını ve ilaç masraflarının yüzde 80'ini karşıladığını anımsatan Tıraş, "Türkiye'de 2005'te 20 bin tüp bebek uygulaması yapılırken, bu sayı 2007 sonu itibariyle yaklaşık 40 bine çıktı. Ama olması gereken sayı en az 150 bindir'' diye konuştu.

İsveç'te her 7 bebekten 2'sinin tüp bebek olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Bülent Tıraş, tek tüp bebek uygulaması için maliyetin 3 bin 500 - 4 bin YTL civarında olduğunu, bunun altındaki maliyetlerin ise gerçekçi olmadığını kaydetti. Türkiye'deki tüp bebek uygulamalarında hastaların kullandığı ilaçları temin eden 4 firmadan birinin temsilcisi İlknur Karakulak ise, Türkiye'nin dünyada 7'nci en büyük tüp bebek pazarı haline geldiğini belirtti.

İLK 6 ÜLKE
1- İsrail
2- Fransa
3- İspanya
4- İngiltere
5- Amerika
6- Almanya

İlgili Başlıklar:

Hiç yorum yok: