Acıbadem Hastanesi'nde Tüp Bebek Skandalı

Acıbadem Hastanesi’nde tüp bebek tedavisi olan çift, bebek sahibi oldu ancak bebek bir yaşına geldiğinde annenin biyolojik çocuğu olmadığı, annenin yumurtalarının karıştırıldığı ortaya çıktı.

Kayseri'de bir çift tüp bebek sahibi olmak için Acıbadem Kayseri Hastanesi’ne başvurdu. Çift bebek sahibi oldu ancak bebek bir yaşına geldiğinde rahatsızlanan bebeğe kan testi yapıldı. Testte anne ile bebeğin kanlarının uyuşmadığı anlaşıldı. Bunun üzerine DNS testi yaptırıldı ve bebeğin annenin biyolojik çocuğu olmadığı, annenin yumurtalarının karıştırıldığı ortaya çıktı.

Serbay Masuroğlu’nun Birgün’de yer alan haberine göre, doğal yollardan çocuk sahibi olamayan bir çift, tüp bebekle çocuk sahibi olmaya karar verdi. Bir süre boyunca araştırma yaptılar. Acıbadem Kayseri Hastanesi markasına ve hastanenin tüp bebek merkezinde çalışan Dr. Turgut Aydın'a güvenip karar kıldılar. Annede sağlıklı yumurtaların oluşması için tedavi başladı. 2012 Haziran ayında Dr. Turgut Aydın, tedavinin tamamlandığını, anneden yumurta ve babadan sperm alınabileceğini belirtti. Çiftin yumurta ve spermi alınıp döllendi. Acıbadem Kayseri Hastanesi Tüp Bebek ve Üreme Sağlığı Merkezi'nden bir embriyolog tarafından çift telefonla arandı. Sağlıklı embriyoların oluştuğu kaydedildi. Çift hastaneye tekrar gitti ve anneye iki adet embriyo transfer edildi. Embriyolardan biri anne karnında 28. haftada kaybedildi.
Tesadüfen ortaya çıktı

Diğer embriyo sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. Çiftin nihayet bir bebeği oldu. Ancak bebek 1 yaşına yaklaşmasıyla ortaya çıktı. Bebek rahatsızlanınca çift bebeklerine kan testi yaptırdı. Kan testlerinde bebeğin annesiyle kanı uyuşmuyordu. Çift, halk arasında DNA testi olarak bilinen testi yaptırdı. Sonuç değişmedi, anne çocuğun biyolojik annesi değildi. Acıbadem Kayseri Hastanesi Tüp Bebek Kliniği'nde annenin yumurtaları başka bir annenin yumurtalarıyla karıştırıldığı fark edildi. Baba öz babaydı, ancak anne üvey anne ve taşıyıcı anneydi. Hastaneye başvurup hesap sordular. Annenin yumurtası başka bir spermle döllenmiş ve başka bir annede hayat bulmuş olabilirdi. Ancak hastanenin kayıtları eksik tutulduğundan anne yumurtalarının nereye gittiğini, başlarına ne geldiğini, kendi yumurtasından dünyaya gelmiş olabilecek bebeğinin akıbetini öğrenemedi. Çift skandalı yargıya taşıdı. Acıbadem Sağlık Hizmetleri'nin genel merkezi İstanbul'da olduğundan aile İstanbul Anadolu Nöbetçi Tücetici Mahkemesi'ne başvurdu.
Soy bağı değiştirildi

Skandalla birlikte çocuğun soy bağı değiştirilmiş olduğu anlaşıldı. Genetik mirasının bilinememesi nedeniyle kalıtsal birçok hastalığa karşı önceden önlem alınamayacak. Bireyin kimliğini bilme hakkı elinden alındı. Biyolojik annesini hayatı boyunca öğrenemeyecek. Miras hukukundan, boşanma hukukundan çocuk olumsuz etkilenebilecek. Anne kendisinden alınan 5 yumurtadan geriye kalan 3 tanesinin akıbeti bilinmediğinden bir daha çocuk sahibi olamayacak.
Acıbadem ve doktor sorumlu

Çiftin avukatı Yıldız Ertuğ Under, büyük ihmali şu ifadelerle anlattı: “Tıp biliminin ve Türkiye'de bu konudaki yasal mevzuat olan Üremeye Yardımcı Teknikler Hakkındaki Yönetmelik'in ilkeleri, kasta varan bir umursamazlıkla ihlal edildi. Burada artık basit bir özen borcunun yerine getirilmemesinden değil, çok ağır bir ihmal ve kusurdan söz etmek gerekmektedir. Yönetmelik aynı zamanda Tüp Bebek Merkezi'nin de döllenme işleminin ardından anne adayının sağlıklı bir doğum gerçekleştirmesi için gerekli bütün tedbirleri alması gerektiğini söylüyor. Bu noktada Acıbadem Hastanesi ve Dr. Turgut Aydın kelimelerle ifade edilemeyecek büyüklükte skandala imza atmışlardır. Çift şimdiki çocuklarını sevmeye devam ediyorlar. Ancak bu ihmal onların hayatında onarılmaz bir hasara yol açtı.”
 
Kaynak: http://t24.com.tr/haber/acibademde-tup-bebek-skandali,265831

3 yorum:

TupbebeX dedi ki...

Aileye çok geçmiş olsun .Telafisi imkansız bir olay yaşanmış. :(

Karışıklığı engelleyen sistem Türkiye'de var : : http://www.tupbebex.com/tupbebek-tedavisi-guvenlik-sistemi-turkiyede-ilk-kez

yemek tarifleri dedi ki...

bende faydasını gördüm tşkler

Adsız dedi ki...

iyi dinleyin. arkadslar bütün yazdıklarımı samimiyet ile yazıyorum ki bizim başımıza gelenler başkasının başına gelmesin diye .kayserideki bu acıbadem bes para etmez , doktorları da aynı s3kilde . neyse konumuza gelirsek bu özge hanım işinde iyi ya, bize hemen tüp bebek tedavisine başladı ve tutmadı sonra bize dediki. ya anlamıyorum nasıl tutmaz sizde birşey yok ben çok garanti bakmıştım felan filan . bizde bu süreçten sonra ne yapabiliriz peki dedik .bize demesin mi ya aslında daha garantili bir yöntem var di diye. biz de kızdık ee böyle bir yöntem vardı da niye en baştan yapmıyorsunuz diye .arkadaşlar kısaca önümüze 2 . bir fiyat listesi çıkardılar .biz tedaviye başka bir hastanede başladık öğrendik ki eşim de kan pıhtılaşması var mis .yani 2 . tedaviyide yaptırsak yine tutmayacakmış . düşünün sizin iyi doktor dediginiz kişi kan değerlerine bile baktirmayi akıl edemiyor ..karar sizin .saygılar .