Tüp Bebek Başarı

Tüp bebekte başarıyı etkileyen unsulardan biri de hidrosalpinks. Tüplerin tıkalı ve içlerinin sıvı ile dolu olması olarak tanımlanan hidrosalpinks tedavi edilebilen bir hastalık.

"Tüp bebek tedavisi hem maddi hem manevi olarak zor bir süreç. Bu tedavi esnasında başarısızlığa sebep olabilecek her türlü detay özenle incelenmeli ve tedavi edilmeli" uyarısını yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Senai Aksoy "Araştırmalar tüplerin uçlarının tıkalı ve içlerinin sıvı dolu olduğu durumlarda (hidrosalpinks) tüp bebek uygulamalarının başarısız olduğunu göstermekte. Hidrosalpinks tek taraflı olduğunda bile başarısızlığa neden olabiliyor" dedi.

Aksoy, hamilelik oranlarının ultrasonda tüplerin içinde sıvı görüldüğü durumlarda, tüplerin tıkalı ancak ultrasonda içinde sıvı gözlenmediği durumlara göre daha düşük olduğunun da bilindiğini söyledi. Aksoy "Hidrosalpinkste tüplerin alınmasının tüp bebekte başarı şansını artırdığı gösterilmiştir" ifadesini kullandı.

Tüplerin alınması etkiler mi?

Tüp bebek öncesi tüplerin alınmasının, yumurtalık kanlanmasını ve cevabını bozup bozmadığının uzun süre tartışıldığını belirten Dr. Aksoy "Ancak yapılan çalışmalar, tüplerin alınmasının gebelik oranlarını ve elde edilen yumurta sayısını etkilemediğini gösteriyor" diye konuştu.

Hidrosalpinksin içindeki sıvının nasıl etkili olduğunun, başarıyı neden azalttığının tam olarak ortaya konulamadığına da vurgu yapan Dr. Aksoy, genel olarak bu sıvının rahime doğru akmasının hem mekanik hem de kimyasal olarak embriyonun rahim içine tutunmasını engellediğinin düşünüldüğünün altını çizdi.

Nasıl tedavi ediliyor?

Her ne kadar hidrosalpinks tedavisinin tüp bebeğe başlamadan önce yapılması tavsiye edilse de, bazı durumlarda hidrosalpinks tüp bebek tedavisinin herhangi bir aşamasında tespit edilebiliyor. Bu gibi durumlarda elde edilen tüm embriyoların dondurulması tavsiye ediliyor. Embriyo transferi hidrosalpinks tedavisi sonrası yapılıyor. Aynı öneri rahim içinde sıvı görüldüğü durumlar için de geçerli.

Hidrosalpinks tedavisinde tüplerin alınmasının yanı sıra, tüplerin açılması (salpingostomi), tüplerin bağlanması, ultrasonla tüp içindeki sıvının boşaltılması gibi tedavi yöntemleri de öneriliyor. Ancak bu uygulamaların hangisinin tüplerin alınma tedavisinin yerine geçebileceği henüz belirlenememiş durumda.

Şansı yarı yarıya azaltıyor

"Sonuç olarak hidrosalpinks, özellikle ultrasonda görüldüğü durumlarda tüp bebek başarısını yarı yarıya azaltır" diyen Dr. Aksoy sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunun sebebinin yumurtalıkların uyarılması esnasında tüp içinde daha da artan sıvının rahim içine akışı olduğu düşünülmekte. Bu sıvı ayrıca rahim içi dokusunun (endometrium) embriyonun tutunmasına uygun özelliklerini de azaltarak etki eder."

Düşük ve erken doğuma da yol açıyor

"Hidrosalpinksin varlığı bir yandan gebelik oranlarını azaltırken diğer yandan da gebeliklerin erken gebelik kaybı (düşük) ile sonlanma olasılığını artırır" bilgisini paylaşan Dr. Aksoy tüp bebek tedavisi olacaklara şu uyarılarda bulundu: "Bu nedenle tüp bebek yapılacak olan hastalarda hidrosalpinks saptanırsa, bu hidrosalpinksin tedaviye başlamadan önce tedavi edilmesi gebelik şansını artırır. Eğer hidrosalpinks ve rahimde sıvı birikmesi tedavi esnasında saptanırsa embriyoların hepsinin dondurularak, transferin hidrosalpinks tedavisi sonrası yapılması önerilir."

KAYNAK:SERDA KIVILCIM - BUGÜN GAZETESİ

Hiç yorum yok: