Tüp Bebek SGK Ödemesi

Tüp bebek tedavisi SGK tarafından bedeli ödenen bir sağlık hizmeti. Ancak herkes için değil. Ayrıca bedeli de el yakabilir. 

SGK belli şartlar altında sağlık hizmetlerini karşılıyor. Ancak sağlık hizmetlerinin karşılanması demek cebinizden hiç para çıkmayacak anlamına gelmiyor.  Hastanelere başvuran hastaların cebinden katılım payı ve ilave ücret adı altında paralar alınıyor. SGK'nın karşıladığı tedavilerden birisi de tüp bebek tedavisi. Tüp bebek tedavisi, kişiler için hem maddi hem de manevi açıdan fedakârlık gerektiren bir süreç. 2014 Eylül ayından itibaren ise tüp bebek tedavisinde yeni uygulamalar getirildi.

Tüp bebek tedavisinden kimler faydalanabiliyor?
Uygulamada tüp bebek tedavisinin SGK tarafından karşılanması için uzun bir şartlar listesi bulunmakta. Peki bu şartlar neler?
1- Öncelikle tüp bebek tedavisi için kadın ve erkeğin evli olması gerekiyor.
2- Tüp bebek tedavisi görecek çiftin evlat edinilmiş çocukları hariç çocuk sahibi olmaması gerekli.
3- Kadın ve erkekten birisi genel sağlık sigortası kapsamında olmalı.
4- Yapılan tıbbî tedavileri sonrasında normal tıbbî yöntemlerle çocuk sahibi olamadığının ve ancak yardımcı üreme (tüp bebek) yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğinin SGK tarafından yetkilendirilen hastanelerin sağlık kurulları tarafından tıbben mümkün görülmesi gerekiyor.
5- Kadın 23 yaşından büyük, 39 yaşından küçük olmalı.
6- Son 3 yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun SGK tarafından yetkilendirilen hastanelerin sağlık kurulları tarafından belgelenmesi gerekiyor.
7- Tüp bebek tedavisinin yapıldığı tıbbî merkezin SGK ile sözleşme yapmış olması gerekli.
8- Kadın veya erkeğin en az 5 yıldır sigortalı olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması gerekiyor.

En fazla 3 denemeye izin var
Gereken şartların tümünün birlikte gerçekleşmesi halinde en fazla üç deneme ile sınırlı olmak üzere tüp bebek tedavileri SGK tarafından karşılanabiliyor. Yani yapılacak dördüncü deneme SGK tarafından hiçbir şekilde karşılanmıyor. Bununla birlikte bir kadın ilk kocasından çocuğu varsa ve ikinci kocasından çocuk sahibi olamıyorsa tüp bebek tedavisi görebiliyor. Aynı şekilde bir erkek ilk karısından çocuğu varsa ve ikinci karısından çocuk sahibi olamıyorsa karısı için tüp bebek tedavisi alabilecek.
Ayrıca ilk evlilikte uygulanan tüp bebek denemeleri ikinci evlilikteki deneme sayılarını etkilemiyor. Yani ikinci evlilikteki tüp bebek tedavileri için ayrıca üç deneme yapılabiliyor.

SGK tüm masrafı karşılamıyor
Tüp bebek tedavisinin SGK tarafından karşılanmasına ilişkin yaptığımız bu açıklamalar, ne yazık ki ilk üç denemede kişilerin cebinden hiç para çıkmayacak anlamına gelmiyor. Tüp bebek tedavisinde sigortalılar her halükarda katılım payı ödemek zorundalar. Ayrıca SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde ve vakıf üniversitelerinde bir de ilave ücret ile karşı karşıya kalmaktalar.
Tüp bebek tedavisinde katılım payı ilk denemede % 30, ikinci denemede % 25, üçüncü denemede ise % 20 oranında uygulanıyor. Bunun yanında tüp bebek tedavisi sonrasında kullanılacak ilaçlar için de ilaç katılım payı ödeniyor.

Devlet hastanesi zaruriyeti
Katılım payının yanı sıra SGK ile sözleşmeli vakıf üniversiteleri ile özel hastanelerce SGK tarafından belirlenen oranı geçmemek kaydıyla hastalardan ilave ücret alınabiliyor. Söz konusu ilave ücret tutarı mevcutta tüp bebek sağlık hizmeti bedelinin 2 katına kadar çıkabilmekte. Yani tüp bebek tedavisi görenler, devlet hastanelerini seçmezlerse, ceplerinden yaklaşık 2.500 TL'ye kadar ilave ücret ödemek zorundalar.
Sonuç olarak katılım payı, ilaç bedelleri ve ilave ücretler göz önüne alındığında şayet devlet hastaneleri seçilmişse her deneme için yaklaşık 800 TL, SGK ile anlaşmalı özel hastaneler veya vakıf üniversiteleri seçilmişse yine her deneme için yaklaşık 3.000 - 4.000 TL arası bir bedel ödenmek zorunda.

Mehmet Bulut - [Çalışma Hayatı]

m.bulut@meydangazetesi.com.tr

06 Temmuz 2015, 03:30

1 yorum:

Ryan Lauren dedi ki...

Merhaba!!!

Mali yardıma mı ihtiyacınız var?

* $1000 - $10,000,000 aralığında
* 3% faiz oranı
* Uygun fiyatlı kredi geri ödeme planları

Her türlü krediyi şu adresten e-postayla almak için lütfen bizimle iletişime geçin: universalfunds1@hotmail.com
Hücre numarası: +1 (914) 517-3229

İçtenlikle.
Selamlar.